1 دقیقه خواندن
20 Apr
20Apr


کرونا در جهان و لغو محدودیتهای بین استانی در ایران

در حالی که آمار رسمی قربانیان کووید ۱۹ در ایران سیر نزولی به خود گرفته، منحنی رشد آمار مبتلایان و جانباختگان این بیماری در بسیاری از کشورهای جهان همچنان در حال رشد است.

آمار کلی مبتلایان در جهان تا به امروز از مرز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن گذشته و شمار جان‌باختگان به ۱۷۰ هزار نفر نزدیک شده است. بیش از ۶۲۵ هزار نفر نیز تا کنون از شر این بیماری رهایی یافته‌اند.گر چه کرونا در آمریکا همچنان با ولع هر چه بیشتر قربانی می‌گیرد، اما رشد آمار قربانیان در برخی کشورهای اروپایی اندکی از شتاب افتاده و مسئولان این کشورها در اندیشه بازگرداندن تدریجی جامعه به وضعیت عادی هستند.

آخرین آمار و اطلاعات کرونا در ایران و جهان در روزدوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ (۲۰ آوریل ۲۰۲۰ میلادی) را در اینجا دنبال کنید.

۵۰ مهاجر گواتمالایی بازگردانده شده از آمریکا کرونا دارند

آزمایش کرونای ۵۰ تن از مهاجران غیرقانونی گواتمالایی که آمریکا آنها را به کشورشان بازگردانده، مثبت در آمد. آلخاندرو جاماتی، رئیس جمهوری گواتمالا با اعلام این مطلب اعلام کرد فرودگاه‌های این کشور به طور موقت به روی پروازهایی که حامل مهاجران بازگردانده شده از آمریکاست، بسته خواهند ماند.

پرو با ۱۵ هزار کرونایی در سراشیبی ورشکستگی

شمار مبتلایان به کرونا در پرو به ۱۵ هزار و ۶۲۸ نفر رسید و بدین ترتیب این کشور در جایگاه دوم کرونازدگی پس از برزیل در آمریکای لاتین قرار گرفت. تا کنون ۴۰۰ نفر نیز بر اثر کووید ۱۹ در پرو جان خود را از دست داده‌اند.

مقام‌های دولت پرو قرنطینه کرونایی در این کشور را تا ۲۴ آوریل تمدید کرده‌اند. این امر به تعطیلی بسیاری از صنایع کشور و بیکاری میلیون‌ها نفر انجامیده واقتصاد کشور را در سراشیبی ورشکستگی برده است.

پرو دومین تولید کننده مس در جهان است.

عید پاک کرونایی در بلاروس

به رغم هشدار سازمان جهانی بهداشت و نیز مقام‌های مذهبی جهان مبنی بر خطرناک بودن اجتماعات در شرایط شیوع کرونا، هزاران تن از مردم بلاروس برای برگزاری مراسم عید پاک به کلیساها رفتند.

الکساندر لوکاشنکو که خود نیز برای شرکت در این مراسم مذهبی به کلیسا رفته بود تصمیم دولتش برای قرنطینه نکردن کشور را تصمیم درستی دانست. او پیش از این نیز سیاست قرنطینه کردن برای کرونا را مسخره کرده و ترس از کرونا را یک «جنون همگانی» خوانده بود.

بلاروس یکی از معدود کشورهای اروپایی است که نه مقررات قرنطینه برای جلوگیری از شیوع وضع کرده و نه مرزهای خود را بسته است. بر اساس آمار رسمی، تا روز جمعه ۴ هزار و ۷۷۹ نفر در بلاروس به کووید ۱۹ مبتلا شده و ۴۷ تن نیز جان خود را از دست داده‌اند.

لغو محدودیت سفر بین استانی در ایران

محدودیت‌هایی که برای سفرهای بین استانی در ایران که در روزهای گذشته برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا اعمال شده بود، لغو شد. رسانه‌های ایران به نقل از مقام‌های پلیس راهور ناجا از لغو «کامل» این محدودیت‌ها از امروز دوشنبه یکم اردیبهشت ماه خبر دادند.

۲۰ کرونایی در ارگ و هزار مبتلا در سراسر افغانستان

بر مبنای آخرین گزارش رسمی مقام‌های افغانستان، شمار کلی مبتلایان به کرونا در سرتاسر افغانستان در روز دوشنبه از هزار نفر گذشته است. از دیگر سو، دولت افغانستان از ابتلای ۲۰ نفر از کارکنان ارگ ریاست جمهوری این کشور به ویروس کرونا خبر داده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ، با اعلام این خبر گفته است که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به این ویروس مبتلا نیست.