1 دقیقه خواندن
10 Aug
10Aug

سحرگاه امروز دوشنبه ۲۰ مردادماه حکم اعدام ۱ زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان سنندج به اجرا درآمد. یک زندانی نیز طی روزهای گذشته جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده است. این زندانی نیز از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده است.


به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان سنندج به اجرا درآمد.


هویت این زندانی “کیوان رضاقلی، ۴۳ ساله، مجرد” توسط هرانا احراز شده است.

آقای رضاقلی در سال ۹۴ به اتهام قتل یکی از دوستان خود بازداشت و نهایتا به اعدام محکوم شد. او از تاریخ ۲۵ بهمن ۹۴ در زندان سنندج بسر می‌برد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.


یک زندانی نیز همزمان با آقای رضاقلی جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده و به خانواده وی ملاقات آخر داده شده است.


در صورت عدم جلب رضایت و یا اخذ مهلت از اولیای دم احتمال می‌رود که طی روزهای آتی حکم اعدام این زندانی اجرا شود.


بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.


بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.