1 دقیقه خواندن
07 Aug
07Aug

سحرگاه روز پنجشنبه ۱۶ مرداد، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی رشت به اجرا در آمد.

 به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز پنجشنبه ۱۶ مردادماه ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان مرکزی رشت اعدام شد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی “مهرزاد جلالوند”، حدودا ۳۵ ساله، اهل خرم آباد و ساکن توابع شهرستان لاهیجان عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “سال ۱۳۹۴ پس از اینکه پسر همسایه در طی یک درگیری دو چاقو به پدر مهرزاد میزند، او به سراغ پسر همسایه می‌رود و هلش می‌دهد. پسر همسایه هم دچار خونریزی مغزی شده و فوت می‌کند”.

این منبع مطلع افزود که، مهرداد بارها چه در دادگاه و چه در طی نامه‌هایی که از درون زندان برای مقامات قضایی نوشت، بر این موضوع که قصدی برای کشتن مقتول نداشته تاکید کرده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.