1 دقیقه خواندن
09 Aug
09Aug

 یکی از معترضان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ به ۸ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. پدر این شهروند اعلام کرده است که فرزندش حین این اعتراضات جهت خرید به بیرون از منزل رفته و بدون اینکه نقشی در اعتراضات داشته باشد بازداشت و سپس محکوم شده است. وی می‌گوید “من راننده تاکسی هستم، پسرم هم کارگر کارگاه نجاری است، نه خودم سیاسی هستم و نه بچه‌ام”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رویداد ۲۴، پدر “پ.غ”، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ ضمن روایت جزئیاتی از زندگی و نحوه بازداشت و مراحل بررسی به پرونده فرزندش، از محکومیت وی به ۸ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق خبر داد.

بر اساس این گزارش، پدر مسافرکشی می‌کرد و شلوغی معترضان و گرانی بنزین هم نمی‌توانست او را در خانه نگه دارد؛ در راه بازگشت به خانه متوجه می‌شود که بانک پارسیان نزدیک خانه‌شان آتش گرفته و جز خاکستر از آن به جا نمانده است.

ادامه ماجرا را پدر متهم اینگونه روایت می‌کند: “موضوع را با اهالی خانه در میان گذاشتم و پسرم برای تماشای آنچه تعریف کرده بودم، به خیابان رفت”.

او می‌گوید: “آتش بانک خاموش شد و فقط تماشاچیان در خیابان ماندند. در همین حین خبر آمد که گروهی از مردم به شعبه فروشگاه زنجیره‌ای جانبو در چند خیابان آن طرف‌تر رفته‌اند و پسر من نیز به فروشگاه رفت و با یک دانه شکلات دستگیر شد؛ شکلاتی که پایش را به بازداشت، بازجویی و زندان باز کرد و حالا هم قرار است به خاطر همان شکلات ۸ سال از عمرش را در زندان سپری کند”.

وی می‌افزاید: “منزل ما در خیابان امین در خاک ‌سفید (تهران‌پارس) است. در فاصله صد متری خانه ما بانک پارسیان بود. زمانیکه من داشتم از کار به خانه برمی‌گشتم، دیدم بانک پارسیان آتش گرفته و سوخته، اما آتشش خاموش شده بود. ماجرا را برای اعضای خانواده‌ام تعریف کردم. پسر من از سر کنجکاوی برای تماشای بانک از خانه خارج شد یک هفته بعد ساعت ۱۲ ظهر عده‌ای به خانه ما آمدند و به پسرم گفتند تو سرقت مسلحانه کرده‌ای. او را بازداشت کردند و خودش و موتورش را بردند”.

وی ادامه داد: “هر جا می‌رفتیم جوابی نمی‌گرفتیم. به کلانتری سر زدیم، اما حتی نمی‌دانستیم پسرم کجاست. تا ۴۸ ساعت بعد از پسرم هیچ خبری نداشتم تا اینکه دو روز بعد از بازداشتش تماس گرفت و خبر داد که در زندان فشافویه است. مدام در مسیر زندان در حال رفت و آمد بودیم. او ۷۵ روز زندانی بود و در نهایت با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد”.

او در ادامه در خصوص وضعیت زندگی خود و خانواده‌اش شرح می‌دهد: “من راننده تاکسی هستم، پسرم هم کارگر کارگاه نجاری است. نه خودم سیاسی هستم و نه بچه‌ام سیاسی است. الان ۳ ماه است حتی نتوانسته‌ام کرایه خانه‌ام را پرداخت کنم. من با قرض گرفتن توانستیم وثیقه را تامین کنیم. پول نداشتیم وکیل بگیریم. خودمان پیگیر کارهایش بودیم. من و همسرم صبح اول وقت خودمان را به زندان می‌رساندیم تا بتوانیم برای پسرمان کاری کنیم. آن زمان تعداد بازداشتی‌ها زیاد بود و زندان شلوغ و اطلاعاتی به ما داده نمی‌شد. بعد از اینکه حکم ۸ سال زندان را به پسرم دادند، یک وکیل قبول کرد به صورت رایگان پرونده پسرم را پیگیری کند و کارهایش را انجام دهد”.

پدر این شهروند در پایان گفت: “پسرم می‌گوید ۴-۵ روز در انفرادی بوده و اول او را به امنیت برده‌اند و بعد از آنجا او را به زندان منتقل کرده‌اند. پسر من به تازگی عقد کرده است و همسرش مدام نگران است که اگر او به زندان برود، باید چکار کنند. خیلی بلاتکلیف هستیم و نگران وضعیت و ازدواج پسرم هستم. اگر ۸ سال به زندان برود ممکن است به ناچار از همسرش هم جدا شوند”.

اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.