1 دقیقه خواندن
13 Sep
13Sep

یاسر منگوری زندانی سیاسی کُرد تحت شکنجه نهادهای امنیتی در ارومیه به قتل رسید

یک شهروند اهل پیرانشهر که حدوداً دو ماه پیش توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده بود، زیر شکنجه جانباخت.
یاسر منگوری ٣١ ساله و شهروند بازداشت شده اهل پیرانشهر، پس از حدوداً دو ماه بازداشت توسط نیروهای اداره اطلاعات زیر شکنجه ماموران این نهاد امنیتی جانباخته است و امروز دوشنبه ٢٢ شهریور (١٣ سپتامبر) مراسم ختم وی برگزار می شود.
یک منبع نزدیک به خانواده منگوری در این رابطه گفت: “ روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ (۸ سپتامبر ۲۰۲۱) از اداره اطلاعات ارومیه با خانواده یاسر منگوری تماس گرفته شده و به آنها گفته‌اند که فرزند شما جانش را از دست داده است”. این منبع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود در ادامه گفت: “ نهادهای امنیتی به خانواده یاسر گفته‌اند که وی دو ماه پیش در یک درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است”.
این ادعا در حالی است که یاسر منگوری مسلح نبوده و شامگاه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ (۱۷ جولای ۲۰۲۱) پس از خروج از منزل توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شده بود. یاسر منگوری فرزند مصطفی متاهل و پدر دو فرزند طی دو ماه گذشته از حق هرگونه تماس و یا ملاقات با خانواده و همچنین حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.
بر اساس آمار در فاصله سال‌های ۲۰۱۷ تا سپتامبر ۲۰۲۱ تعداد ۲۳ زندانی کُرد تحت شکنجه در زندان و بازداشتگاه‌های امنیتی ایران به قتل رسیده که ۱۵ نفر از آنها زندان سیاسی بوده‌اند.