1 دقیقه خواندن
23 Sep
23Sep

گزراشی درباره مرک مشکوک شاهین ناصری زندانی کُرد و شاهد شکنجه نوید افکاری
یک شهروند کُرد که از معدود شاهدان شکنجه نوید افکاری در زندان شیراز به شمار می‌آبد به طرز مشکوکی در زندان تهران بزرگ جانباخت.
روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ (۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱)، شاهین ناصری زندانی کُرد و اهل شهرستان اسدآباد همدان به طرز مشکوکی در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ جانباخت.
روز گذشته خانواده شاهین ناصری جسد وی را از پزشک قانونی کهریزک تحویل گرفته و در شهر زادگاهش یعنی اسدآباد به خاک سپرده شد.
قوه قضاییه ایران نیز مرک شاهین ناصری را تایید و اعلام کرده است که پزشک قانونی علت آن را اعلام خواهد کرد. شاهین ناصری از معدود کسانی بود که شهادت داد نوید افکاری شهروند شیرازی در ایام بازداشت مورد شکنجه قرار گرفته است و به همین دلیل فعالین و شهروندان عادی بر این باور هستند که مرگ مشکوک وی می‌تواند حذف فیزکی شاهدان شکنجه نوید افکاری توسط نهادهای امنیتی باشت.
خانواده آقای شاهین ناصری نیز اعلام کرده‌اند که وی هیچ گونه بیماری مضمن نداشته و بابک پاک‌نیا وکیل وی نیز با انتشار تویتی در اکاونت تویتری خود نوشته است: “احتمال دارد سازمان زندان‌ها بخواهد مرگ وی را خودکشی اعلام کند. ولی آقای ناصری نه فرد افسرده‌ای بود و نه فردی که مشکل روحی داشته باشد که بخواهد خودکشی کند. زن و بچه دار بود و به آینده‌اش امیدوار بود. هیچ بیماری خاصی هم نداشت که بخواهد بخاطر بیماری فوت کند”.
سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی نوشته است: “ شاهین ناصری نامه‌ای به مناسبت سالگرد اعدام نوید افکاری نوشته بود و قصد داشت این نامه را از پشت تلفن بخواند، ولی حفاظت این موضوع را فهمید و قبل از خواندن نامه او را به سلول انفرادی منتقل کرده بود”.
این زندانی كُرد پیشتر نیز اعلام کرده بود که توسط نهادهای امنیتی تهدید شده‌ام که نباید در باره نوید شهادت بدهم و حتی یک مقام مسئول در شیراز مرا تهدید به آذیت و آزار همسرم کرده است.
شاهین ناصری که دارای کارشناسی بازرگانی می‌باشد، روز دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ (۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸) به اتهام جرایم عادی در قزوین بازداشت و پس از یک هفته به زندان مرکزی شیراز منتقل شد. وی پس از شهادت درباره شکنجه نوید افکاری و انتشار فایلی صوتی از وی بارها مورد شکنجه قرار گرفته و به سلول انفرادی منتقل و نهایتاً به زندان اوین تهران منتقل و از آنجا نیز به زندان تهران بزرگ در جاده قم منتقل گردید.
نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله و اهل شیراز، با وجود ابهامات فراوانی که از سوی وکلایش اعلام شد، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ اعدام و شبانه دفن شد.