1 دقیقه خواندن
11 Mar
11Mar


کشته شدن نیروهای آمریکایی در حمله راکتی در عراق'یک مقام آمریکایی روز چهارشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که دست کم سه نفر از جمله دو پرسنل آمریکایی در حمله ای راکتی در عراق کشته شده اند.


این حمله به پایگاه تاجی در نزدیکی بغداد انجام شد که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند.


این مقام که نخواست نامش فاش شود گفت که حداقل ده نفر هم در این حمله زخمی شده اند.


سرهنگ مایلیز کیگینز سخنگوی ارتش آمریکا در عراق در توییتر نوشت که بیش از ۱۶ راکت کوچک به این پایگاه اصابت کرده است. او جزییات بیشتری ارائه نکرد.


خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که با احتساب این حمله از اواخر ماه اکتبر تاکنون ۲۲ حمله علیه منافع نظامی در عراق انجام شده است.


‼️آمریکا گروه های شبه نظامی متحد ایران را مسئول این حملات می داند.


آمریکا روز ۳۰ دسامبر (۹ دی) در واکنش به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در حمله ای راکتی به پایگاهی در عراق، سرفرماندهی گردان‌های کتائب حزب‌الله عراق در شهر مرزی قائم در استان انبار را بمباران کرد که ۲۵ کشته در میان جنگجویان این گروه به جا گذاشت.


کتائب حزب‌الله عراق از گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق است.


یک روز بعد هزاران نفر در اعتراض به حملات آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق به سفارت آمریکا در بغداد یورش بردند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییتی ایران را به سازماندهی حمله به سفارت آمریکا در بغداد متهم کرد.


آمریکا روز سوم ژانویه کاروان حامل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، را در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف گرفت که به مرگ او و چند نفر دیگر از شهروندان ایرانی و عراقی از جمله ابومهدی مهندس از فرماندهان حشد شعبی منجر شد.


ایران در واکنش روز ۸ ژانویه پایگاه عین الاسد عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق است را موشک باران کرد که هرچند کسی در آن کشته نشد اما آمریکا می گوید موج انفجار آنها ده ها پرسنل نظامی این کشور را دچار ضربه مغزی عمدتا خفیف کرده است.


آمریکا هدایت ائتلافی بین المللی شامل ده ها کشور و هزاران سرباز در عراق را به عهده دارد که در سال ۲۰۱۴ برای مقابله با گروه "دولت اسلامی" (داعش) در عراق تشکیل شد.


عراق در سال ۲۰۱۷ شکست این گروه را اعلام کرد و پایگاه های عمده آن در سوریه هم سال پیش برچیده شد.