1 دقیقه خواندن
27 Nov
27Nov

چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی تبعیدی به زندان اهواز منتقل شدچنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی تبعیدی اهل کامیاران به زندان اهواز منتقل شد. او روز سه شنبه ٢٧ آبان از زندان مسجدسلیمان به مکان نامعلومی منتقل شده بود.
این زندانی سیاسی تبعیدی اهل کامیاران در تماسی تلفنی با خانواده‌اش از انتقال خود به زندان مرکزی اهواز خبر داد.
روز سه شنبه ٢٧ آبان ماه از زندان مسجدسلیمان به مکان نامعلومی منتقل شده بود.
چنگیز قدم خیری که از بیماری کلیوی رنج می برد، نیاز مبرم به عمل جراحی دارد، که در کنار عدم رسیدگی پزشکی باعث وضعیت نامناسب و مخاطره آمیز جسمی او شده است.
مردادماه سال جاری اداره اطلاعات کامیاران اعزام چنگیز قدم خیری، به مرخصی درمانی جهت انجام عمل جراحی را مشروط به همکاری وی با این نهاد امنیتی کرد. از سوی دیگر مسئولان زندان مسجدسلیمان نیز با اعزام او به بیمارستان و انجام عمل جراحی به بهانه شیوع کرونا در کشور مخالفت کردند. این زندانی سیاسی به دلیل نارسایی و عفونت کلیه نیازمند عمل جراحی است و پزشکی قانونی اهواز و مسجدسلیمان نیز با نوشتن نامه‌ای بر ضرورت انجام عمل جراحی تاکید کرده‌اند.
او پیشتر در تاریخ ۲۱ آذرماه ۹۸ به مدت ۱۳ روز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و ممانعت اداره اطلاعات از اعزام وی به مرخصی دست به اعتصاب غذا زده و در پی وعده مساعد مسئولان قضایی و ملاقات با خانواده به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.
این زندانی سیاسی چندین بار به دلیل وخامت حال عمومی ناشی از نارسایی کلیوی به بیمارستان خارج از زندان اعزام شده و بنا به تشخیص پزشک باید به مرخصی اعزام شود که اداره اطلاعات کامیاران از این امر نیز ممانعت به عمل آورد.
چنگیز قدم خیری متولد ۱۳۶۷ که در سال ۱۳۹۰ بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود، پس از تحمل دو سال حبس به زندان مسجد سلیمان تبعید شد.
این زندانی پس از برگزاری چند جلسه محاکمه توسط دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.