1 دقیقه خواندن
04 Sep
04Sep

وضعیت وخیم جسمانی قادر محمدزاده در سی و ششمین روز اعتصاب غذا
وضعیت جسمانی قادر محمدزاده زندانی سیاسی کُرد که هم‌اکنون شانزدهمین سال دوران حبس بدون مرخصی خود را در زندان مرکزی یزد سپری می‌کند، در سی و ششمین روز اعتصاب غذا وخیم گزارش شده است.
قادر محمدزاده، زندانی سیاسی اهل بوکان که هم‌اینک در حال سپری نمودن شانزدهمین سال از دوران محکومیت خود در زندان یزد می‌باشد، با گذشت ۳۶ روز کماکان در اعتصاب غذا به سر می‌برد و وضعیت جسمانی وی وخیم گزارش شده است.
به گفته یک منبع مطلع از زندان یزد: “قادر محمدزاده به دلیل اعتصاب غذای طولانی مدت دچار افت فشار خون شده و کاهش وزن شدید شده است و بسیاری از امور روزانه‌اش را هم‌بندیانش انجام می‌دهند”.
این منبع در ادامه اعلام کر دکه قادر محمدزاده طی روزهای اخیر و به دلیل وضعیت وخیم جسمانی به بهداری زندان یزد منتقل شده است. اما تاکنون از دریافت سرم خودداری و اعلام کرده‌ است که تا تحقق خواسته‌هایش به اعتصاب خود ادامه خواهد داد. با این حال مسئولین زندان یزد گفته‌اند که ما مشکلی با اعزام به مرخصی ایشان نداریم و منتظر جواب دادستانی مهاباد هستیم.
قادر محمد زاده به نشانه اعتراض به عدم موافقت با درخواست مرخصی و مصادره وثیقه‌اش از روز شنبه ٩ مرداد ١٤٠٠ (٣١ جولای ٢٠٢١) دست به اعتصاب غذا زده است.مسئولین زندان یزد برای اعزام وی به مرخصی درخواست وثیقه یک میلیارد تومانی کرده بودند که از دو سه پیش پس از تهیه این مبلغ توسط خانواده‌اش، نه تنها وی به مرخصی اعزام نشده بلکه وثیقه وی نیز توسط دادستانی مهاباد مصادره شده است.
این منبع در ادامه اظهار داشت که دادستانی مهاباد گفته است وی به اتهام محاربه به حبس محکوم شده و نمی‌تواند از حق مرخصی استفاده نماید.
مخالفت دادستانی مهاباد با اعزام قادر محمدزاده به مرخصی در حالی است که این زندانی سیاسی کُرد در طول ۱۶ سال گذشته از حق مرخصی محروم بوده است.
قادر محمدزاده روز یک‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ (۷ آوریل ۲۰۱۹)، از زندان مرکزی ارومیه به زندان مهاباد منتقل و از آنجا نیز به زندان مرکزی یزد تبعید گردید.
این زندانی سیاسی نهایتاً پس از ۱۵ ماه بلاتکلیفی توسط دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام “محاربه” از طریق عضویت در حزب کومله به اعدام محکوم و این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان به ۲۰ سال حبس و تبعید به زندان مرکزی یزد تغییر پیدا کرد.
قادر محمدزاده روز یک‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ (۷ آوریل ۲۰۱۹)، از زندان مرکزی ارومیه به زندان مهاباد منتقل و از آنجا نیز به زندان مرکزی یزد تبعید گردید.