1 دقیقه خواندن
08 Apr
08Apr

⭕موافقت آلمان با انتقال ۵۰ کودک و نوجوان بی‌سرپرست از کمپ موریا. 


انتقال ۱۶۰۰ کودک و نوجوان از کمپ پناهندگی موریا واقع در جزیره لیسبوس و توزیع آن‌ها بین ۱۰ کشور اروپایی با مشکل روبرو شده است. بسیاری از کشورها پا پس کشیده‌اند و آلمان نیز در گام نخست برای انتقال تنها ۵۰ کودک آماده است.


از این اقدام آلمان به عنوان "قطره آبی بر سنگ داغ" یاد کرده‌اند. بسیاری از ناظران، کمپ پناهندگی موریا واقع در جزیره لیسبوس یونان را "جهنم پناهجویان" لقب داده‌اند. کمپی با ظرفیت ۳۵۰۰ پناهجو که اکنون محل اسکان ۲۰ هزار نفر شده است.


خطر شیوع بیماری کرونا نیز از جمله مسائلی است که به نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به وضعیت وخیم این کمپ پناهندگی دامن زده است.


موضوع بر سر ۱۶۰۰ کودک و نوجوان بی‌سرپرستی است که در بین ساکنان این کمپ پناهندگی به سر می‌برند. همین چند هفته پیش، در ماه مارس، ده کشور اروپایی در نشستی مشترک برای انتقال این تعداد کودک و نوجوان بی‌سرپرست ابراز آمادگی کرده بودند.


این کشورها عبارت بودند از: آلمان، فرانسه، پرتغال، ایرلند، فنلاند، کورواسی، لیتوانی، بلژیک، لوکزامبورگ و بلغارستان. اکنون گفته می‌شود که تنها دو کشور آلمان و لوکزامبورگ باقی مانده و سایر کشورها به علت شیوع بیماری کرونا از اجرای این توافق تن زده‌اند.


دولت آلمان روز چهارشنبه ۲۰ فروردین (هشتم آوریل) در سایه توافق نمایندگان هر سه حزب حاضر در ائتلاف دولتی تصمیم به انتقال ۵۰ کودک گرفته است.


گفته می‌شود که این کودکان ظرف روزهای هفته آینده به آلمان منتقل خواهند شد. افزون بر آن گفته شده است که این کودکان پس از انتقال به آلمان به مدت دو هفته در حالت قرنطینه خواهند بود و پس از آن بین ایالت‌های مختلف این کشور توزیع می‌شوند.