1 دقیقه خواندن
27 Jan
27Jan


معاملهٔ قرن یا طرح صلح ترامپ یک پیشنهاد صلح بین #اسرائیل و #فلسطین به منظور حل و فصل #منازعه اسرائیل-فلسطین است که در حال آماده‌سازی توسط #دولت_ترامپ است. این طرح به ابتکار #جردکوشنر مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا تدوین شده‌است. خبرگزاری‌های مختلف از این طرح به عنوان «معامله قرن» یاد کرده‌اند گرچه سندی در دست نیست که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا یا دولت ترامپ از این نام استفاده کرده باشند. طبق این طرح، اسرائیل در ازای دریافت #امتیازهایی فراتر از تعهدات قبلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و #قطعنامه‌های شورای امنیت، و الحاق بخش‌هایی از مناطق به خاک خود، با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند.


#محمود_عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و بسیاری از مقامات فلسطینی و کشورهای دیگر با این طرح به شدت مخالفت کرده‌اند.بنا به گمانه زنی روزنامه «اسرائیل‌هیوم» نزدیک به «بنیامین نتانیاهو» از #مفاد معامله، اگر سازمان‌های فلسطینی طرح ترامپ را نپذیرند احتمال دارد آمریکا مانع از رسیدن برخی کمک‌ها به فلسطینیان شود.


این #طرح قرار است برای پایان دادن به بیش از ۷۰ سال منازعه فلسطین-اسرائیل پیشنهاد شود. بر اساس این طرح بخش‌هایی دیگر از فلسطین شامل نیمی از #کرانهٔ_باختری و بخشی از #بیت‌المقدس به اسرائیل واگذار می‌شود، و در عوض اسرائیل با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمهٔ دیگر کرانهٔ باختری و تمام نوار غزه و چندین محله از بیت‌المقدس شرقی موافقت می‌کند. بر اساس این طرح شهر ابودیس به جای بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته خواهد شد.


اجرای این طرح هنوز رسماً از سوی آمریکا اعلام نشده‌است.