1 دقیقه خواندن
22 Aug
22Aug

مرگ مشکوک یک فعال سیاسی تحت بازداشت نهادهای امنیتی در بوکان
یک زندانی سیاسی چهار روز پس از بازداشت به طرز مشکوکی در زندان مرکزی بوکان جانش را از دست داد.
روز شنبه ۲۳ مرداد ۴۰۰ (۱۴ آگوست ۲۰۲۱)، یک فعال سیاسی کُرد با هویت “شورش خضرزاده” ۴۲ ساله و اهل بوکان که چند سال ساکن اقلیم کُردستان بوده از طریق مرز بانه خود را تسلیم نیروهای سپاه پاسداران کرده و متعاقب تسلیم به فوریت به بوکان منتقل شده است. به گفته یک منبع نزدیک به خانواده خضرزاده روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد (۱۷ آگوست) از بیمارستان “شهید قلی‌پور” بوکان با خانواده خضرزاده تماس گرفته شده و گفته‌اند که فرزند شما فوت کرده و برای تحویل جنازه به بیمارستان مراجعه کنید”. این منبع در ادامه گفت که خانواده خضرزاده نه از بازگشت شورش خضرزاده و نه از بازداشت وی مطلع نبوده و مشخص نیست که قبل از مرگ وی در زندان مرکزی بوکان بوده و یا در بازداشتگاهای امنیتی بوکان. مقامات بیمارستان به خانواده خضرزاده گفته‌اند که شورش به دلیل بیماری گواتر سمی جانش را از دست داده است.
جسد شورش خضرزاده کالبد شکافی شده و به خانواده‌اش گفته‌اند که نتیجه کالبدشکافی سه ماه دیگر به آنها تحویل داده خواهد شد.
یکی دیگر از نزدیکان خانواده خضری در این خصوص گفت که روز پنج‌شنبه ۲۸ مرداد (۱۹ آگوست) جسد شورش خضرزاده در یکی از گورستان‌های شهر بوکان خاکسپاری شده است. این منبع اعلام کرد که هیچ گونه نشانه‌ای که دال بر شکنجه و یا ضرب و شتم این باشد بر جسد شورش خضرزاده مشاهده نشده است، اما چگونگی مرگ و همچنین نامعلوم بودن محل نگهداری وی پس از بازداشت مشکوک بودن مرگ وی را قوت بخشیده است.
شایان ذکر است که بنابر اظهارات یکی از نزدیکان به خانواده خضرزداه،" شورش خضرزداه برای مدتی در حزب کومله کُردستان ایران عضویت داشته و در کُردستان عراق به مدت ۴ سال فعالیت سیاسی در مخالفت با جمهوری اسلامی داشته است".