1 دقیقه خواندن
20 Jul
20Jul

قتل یک جوان کُرد زیر شکنجه نیروهای اداره اطلاعات ارومیه

یک جوان کُرد اهل ارومیه که هفته گذشته توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شده بود، زیر شکنجه نیروهای این نهاد امنیتی جانباخت.
روز جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰ (۱۶ جولای ۲۰۲۱)، یک شهروند کُرد اهل ارومیه با هویت “ رحمان احمدیان” ۳۸ ساله و فرزند نریمان، در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر زیر شکنجه نیروهای امنیتی جانباخته است.
رحمان احمدیان روز سه‌شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ (۱۳ جولای ۲۰۲۱) به همراه چند شهروند دیگر از جمله یکی از همسایه‌های آنها توسط نیروهای اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شده بودند.
یکی از نزدیکان رحمان احمدیان که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود در اینباره گفت: “ روز یک‌شنبه از اداره اطلاعات با خانواده احمدیان تماس گرفته‌ شده و گفته‌اند که رحمان در بازداشتگاه خودش را حلق آویز کرده و بیاید جنازه وی را تحویل بگیرید”.
وی در ادامه اظهار داشت که، آنها گفته‌اند "ما خودمان جسد را پزشکی قانونی برده‌ایم و اجازه نداده‌اند که ما جسد خودمان به پزشکی قانونی منتقل کنیم و گفته‌اند تا دو ماه دیگر جواب پزشکی قانونی برای شما ارسال خواهد شد”.
یکی دیگر از نزدیکان آقای احمدیان نیز “آثار ضرب و شتم و کبودی بر بدن از جمله گلو و شانه‌های رحمان مشهود بوده است”.
رحمان احمدیان اهل روستای سیر حیدرلو از توابع ارومیه بوده و روز یک‌شنبه جسدش در میان تدابیر شدید امنیتی در روستای زادگاهش خاکسپاری شده است.