1 دقیقه خواندن
19 Jan
19Jan

شروع موج جدید بازداشت شهروندان کُرد توسط نهادهای امنیتی


پس از شروع موج جدید بازداشت شهروندان کُرد توسط نهادهای امنیتی طی ۱۰ روز گذشته دست‌کم ٣٤ شهروند کُرد بازداشت شده‌اند که ٣١ نفر از آنها کماکان در بازداشت به سر می‌برند.
برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، در ادامه موج بازداشت‌های اخیر، روز دو دوشبه ۲۹ دی (۱۸ ژانویه ۲۰۲۱)، فردین ادوایی شهروند اهل روستای سلین از توابع سروآباد پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده است.
به گفته یک منبع مطلع، این شهروند در ادامه بازداشت‌های اخیر و به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُردستانی اپوزسیون حکومت بازداشت شده است.
از سوی دیگر هم‌زمان با روز اول بازداشت‌ها یعنی روز شنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه) یک دختر اهل ماهاباد با هویت اسرین محمدی و یک شهروند اهل مریوان با هویت فرامرز (فامیلی نامشخص) توسط نیروهای اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و به بازداشتگاه‌های سپاه در ارومیه و سنندج منتقل شده‌اند.
بازداشت شدگان شهرهای بوکان، مهاباد، ربط و نقده همراه با دو دانشجوی بازداشت شده در کرج به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه و بازداشت شدگان مریوان، سروآباد و سنندج نیز به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در سنندج منتقل شده‌اند.
از میان ۳۵ شهروند بازداشت شده سه نفر آزاد شده‌اند. ترانه محمدی اهل بانه و کارو علیداد اهل مریوان همان روز بازاشت و سلمان ادوایی شش روز پس از بازداشت آزاد شده‌اند.
بر اساس تحقیقاتی که هه‌نگاو انجام داده است، تمامی افراد بازداشت شده طی تماس‌های تلفنی کوتاه و به زبان فارسی خانواده‌های خود را از بازداشت مطلع ساخته‌اند، اما هیچ یک از خانواده‌ها موفق به دیدار با فرزندان خود نشده‌اند.
همچنین شماری از رسانه‌ها از بازداشت دو شهروند به نام‌های ایمان عبدی و حسن عبدی خبر داده‌اند که پس از تحقیقات هه‌نگاو معلوم شده است که این دو نام یک شخص هستند.
هه‌نگاو اسامی بازداشتی‌ها را به شرح ذیل اعلام می دارد:


مهاباد: ۱ـ دریا طالبانی ۲ـ شپول خضری ۳ـ سوران حسین‌زاده ۴ـ سالار رهوی ۵ـافشین مام‌احمدی ۶ـ سیروان نوری ۷ـ ایمان عبدی ۸ـ فرزاد سامانی (در کرج بازداشت شده) ٩_سوران محمدی ١٠_ امیر بایزیدی‌آذر ۱۱ـ اسرین محمدی (در تهران بازداشت شده)


مریوان: ١_ زانیار معتمدی ۲ـ کاروان مینویی ۳ـ دانا صمدی ۴ـ سیروان کریم زاده ۵ـ جبار پیروزی ۶ـ کارو علیداد (آزاد شده) ۷ـ صهیب بادروج (در کرج بازداشت شده) ٨_ عادل پروازە ٩_ فرامرز (در تهران بازداشت شده)

سروآباد: ۱ـ سلمان ادوایی (آزاد شده) ۲ـ سیامک ادوایی ۳ـ اکرم ادوایی ۴ـ فردین ادوایی

ربط: ۱ـ بهمن یوسف زاده ۲ـ فریدون موسی‌پور ۳ـ فرهاد موسی‌پور

نقده: ١_ عبدالله حاجی‌احمدی ۲ـ پیمان حاجی‌احمدی ۳ـ گلاویژ عبداللهی

بوکان :۱ـ عظیمه ناصری ٢_ حسین گردشی

سنندج: ۱ـ آرام یوسفی

بانه: ۱ـ ترانه محمدی (آزاد شده است)