1 دقیقه خواندن
13 Mar
13Mar

#فوری مقام نظامی آمریکایی اعلام کرد: حملات ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق علیه مواضع نیروهای شیعه تحت حمایت ایران در جریان است. این حملات در پاسخ حمله راکتی دیشب که به مرگ نظامیان آمریکایی و بریتانیایی منجر شد صورت میگیرد.

تا الان گزارش‌های غیررسمی از حملات هوایی به مواضع حشد الشعبی به ویژه گروه کتائب حزب‌الله در بابل، صلاح الدین، کربلا و الانبار میگویند


#فوری مقام نظامی آمریکایی میگوید هدف حملات هوایی آمریکا که در عراق در جریان است مواضع شبه نظامیان شیعه (حشدالشعبی) در سرتاسر عراق و در مناطق مجاور مرز سوریه است. 


یک روز بعد از کشته شدن دو نظامی آمریکایی و یک بریتانیایی در حمله ای در عراق، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای گفته است که ارتش این کشور عصر پنجشنبه علیه تاسیسات گروه شبه نظامی کتائب حزب الله در عراق حملاتی انجام داده است.


براساس این بیانیه این حملات "علیه پنج انبار سلاح برای کاهش قابل توجه توانایی های این گروه برای انجام حملات در آینده علیه نیروهای ائتلاف ضدداعش (او آی آر) انجام شد، انبارهایی که شامل سلاح هایی می شد که از آن برای هدف گرفتن نیروهای آمریکایی و ائتلافی استفاده شد."


شبکه المیادین حزب الله لبنان گزارش می دهد که این حملات از جمله در جرف الصخر در شمال کربلا انجام شده است. گزارش می شود که این نقطه یک فرودگاه در حال ساخت بوده است.

پنتاگون این حملات را دفاعی توصیف کرد و گفت در واکنش به تهدید گروه های شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران که به حمله به پایگاه های محل حضور نیروهای ائتلاف ادامه می دهند انجام شد.


این بیانیه تایید می کند که در حمله روز چهارشنبه به پایگاه تاجی دو نظامی آمریکایی و یک نظامی بریتانیایی کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند.

پنتاگون اضافه کرد که این تازه ترین مورد از رشته حملات علیه آمریکا و نیروهای ائتلافی بود که به مرگ پنج نظامی آنها و زخمی شدن ده ها نفر دیگر از جمله نیروهای امنیتی عراق منجر شده است.


در پی این حمله بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، طی بیانیه ای هشدار داد "آنهایی که بخواهند به نیروهای مسلح ما آسیب وارد کنند می توانند انتظار یک واکنش محکم را داشته باشند." 

او گفت: "اعضای ائتلاف در عراق دوشادوش یکدیگر ایستاده اند. نیروهای ما با هم همکاری دارند تا به این کشور برای مقاومت در برابر فعالیت های شرورانه تروریست ها کمک کنند."

"وقتی به ما و دیگران حمله می شود ما حق دفاع را برای خود محفوظ می دانیم."


مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا پیشتر در روز پنجشنبه گفت که مسببان حمله به پایگاه تاجی "از چنگ مجازات نخواهند گریخت."