1 دقیقه خواندن
08 Jul
08Jul


🔴 جزییات تازه از #ترکمنچای_چینی: دسترسی نامحدود چین و روسیه به پایگاه‌های هوایی و فرودگاه‌های ایران 


وبسایت "اویل‌پرایس" که نخستین بار در سپتامبر ۲۰۱۹ خبر توافق جمهوری اسلامی و چین بر سر یک قرارداد مخفیانه ۲۵ساله را منتشر کرده بود، ساعاتی قبل در یادداشتی تازه به قلم "سایمون واتکینز" (روزنامه‌نگار مالی) جزییات تازه‌ای از این توافق را منتشر کرد که شامل همکاری‌های گسترده نظامی-اطلاعاتی بین جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با چین و روسیه است.


بر اساس اطلاعات تازه‌ای که یک منبع نظامی ایرانی به اویل‌پرایس داده، قرار است در دومین هفته ماه آگوست (حدود ۴۵ روز دیگر) نمایندگان نظامی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی و چین و روسیه با یکدیگر ملاقات کنند و در پی آن، از روز ۹ نوامبر (۱۸ آبان ۱۳۹۹)، بمب‌افکن‌ها و جنگنده‌ها و هواپیماهای ترابری روسیه و چین، به پایگاه‌های هوایی ایران دسترسی نامحدود خواهند داشت.


به گفته‌ی این منبع، این فرایند با ساخت هدفمند تاسیساتی با کاربرد دوگانه در جوار فرودگاه‌های موجود در همدان، بندرعباس، چابهار و آبادان آغاز خواهد شد.


آموزش سالانه ۱۱۰ افسر ارشد سپاه در چین و روسیه و استقرار ۱۱۰ مستشار چینی و روسی در ایران از دیگر بندهای این توافق همکاری است.


هم‌چنین قرار است چین و روسیه تجهیزات پیشرفته جنگ الکترونیکی و سامانه‌های دفاع موشکی خود را در ایران ازجمله در چابهار مستقر کنند.


نسخه کامل مقاله سایمون واتکینز در اویل‌پرایس را می‌توانید در لینک زیر بخوانید.


https://oilprice.com/Energy/Energy-General/China-Inks-Military-Deal-With-Iran-Under-Secretive-25-Year-Plan.html