1 دقیقه خواندن
19 Sep
19Sep

 بی خبری از سرنوشت سهیل عربی پس از انتقال بە مکانی نامعلوم   یک زندانی عقیدتی کُرد مقیم تهران از زندان تهران بزرگ خارج و بە مکان نامعلومی منتقل شدە است.


 برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، روز جمعە ٢٨ شهریور ٩٩ (١٨ سپتامبر ٢٠٢٠)، سهیل عربی زندانی عقیدتی کُرد محبوس در زندان تهران بزرگ (فشافویە) بە بهانە انتقال بە بهداری از بند خارج و بە مکان نامعلومی منتقل شدە است.


 فرنگیز مظلوم، مادر سهیل عربی طی تماسی با ”هەنگاو“ این خبر را تایید و اعلام کرد کە هیچ خبری از سرنوشت سهیل در دست نمی باشد.


 بە گفتە یک منبع مطلع، سهیل عربی روز پنجشنبە نیز بە دفتر علی چهارمحالی، رئیس زندان فراخواندە شدە و در آنجا مورد بازجویی قرار گرفتە و بە انتقال بە مکانی دیگر و نگهداری طولانی مدت در سلول های انفرادی تهدید شدە بود.


سهیل عربی و همسرش نسترن نعیمی در تاریخ ١٦ آذر ١٣٩٢ (٧ دسامبر ٢٠١٣) از سوی نیروهای اطلاعات سپاه (ثاراللە) تهران بازداشت شدند، نسترن همان روز آزاد شد و سهیل نیز سال ١٣٩٣ از سوی شعبە ٧١ کیفری استان تهران بە ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی بە اتهام “سب النبی” بە اعدام محکوم شد.


در ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی آمده است: «هر کس به مقدسات اسلام و یا هر یک از انبیای عظام یا ائمه طاهرین (ع) یا حضرت صدیقه طاهره(س) اهانت نماید اگر مشمول حکم ساب‌النبی باشد اعدام می‌شود و در غیر این‌صورت به حبس یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.»


 سرانجام پس از دو سال حبس سهیل عربی زیر حکم اعدام و فشار بر خانواده دادگاه کیفری یک استان تهران، شعبه ده حکم اعدام را نقض می‌کند. قاضی پرونده اما زیر فشار سپاه پاسداران برائت سهیل عربی را نمی‌پذیرد و حکم اعدام را به بیست‌ودو سال و شش ماه حبس محکوم می‌کند در صورتی که طبق قانون ۵۱۳ مجازات اسلامی اشد مجازات برای این جرم پنج سال است.


 سهیل عربی در نهایت بر اساس قانون تجمیع احکام به هفت سال و شش ماه حبس و صد ضربه شلاق و دو سال ممنوع‌الخروجی و همین‌طور دو سال فعالیت تحقیقی دینی اجباری در دفتر مصباح یزدی محکوم می‌شود.

 

 وی همزمان با اینکه پس از تغییرات بسیار در روند دادرسی و احکام صادره در حال تحمل دوران محکومیت ۷ سال و شش ماهه خود در زندان تهران بزرگ بود، از بابت دو پرونده‌ی جدید که در زندان علیه وی مفتوح شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران به حبس تبعید و جزای نقدی محکوم شد. آقای عربی در پرونده نخست از بابت اتهامات “توهین به مقدسات دینی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبری” به ۵ سال حبس و از بابت پرونده دیگرش به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویق اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس، دو سال تبعید به برازجان و ۴ میلیون تومان جزای نقدی و به اتهام “تخریب اموال دولتی” به ۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. تاریخ آزادی آقای عربی خردادماه ۱۴۰۴ عنوان شده است.