1 دقیقه خواندن
25 Aug
25Aug

به دلیل پوشیدن پوشش کُردی یک‌ شهروند اهل سقز به ۱۱ ماه حبس محکوم شد
یک شهروند اهل سقز که زمستان گذشته پس از پوشیدن پوشش کُردی به نشانه اعتراض به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده بود، به حبس محکوم شد.
روز سه‌شنبه ۲شهریور ۱۴۰۰ (۲۴ آگوست ۲۰۲۱)، حکم ۱۱ ماه حبس عطا رحمان‌زاده معروف به (شمال سقزی) شهروند اهل سقز توسط شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان کُردستان عیناً تایید شد.
شمال سقزی پیشتر توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب سقز به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱۱ ماه حبس محکوم شده بود. برطبق حکم صادره، این فعال کُرد باید ظرف ۱۰ روز آینده جهت سپری نمودن دوران محکومیت خود را به زندان مرکزی این شهر معرفی کند.
این فعال كُرد روز پنج‌شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ (۲۱ ژانویه ۲۰۲۱) پس از آنکه با پوشیدن لباس کُردی به نشانه اعتراض به صدا و سیمای به میدان “هەڵۆ” (عقاب) سقز رفته بود توسط نهادهای امنیتی بازداشت و بعدها با وثیقه و موقتاً تا زمان برگزای نشست دادگاه آزاد شده بود.
گفتنیست که، پس از توهین مجری شبکه دوم صدا و سیمای ایران به لباس کُرد شماری از فعالین مدنی با انتشار بیانیه‌ای از مردم خواسته‌ بودند که برای محکوم کردن مجری این شبکه روز پنج‌شنبه ۲ بهمن‌ماه با پوشش جوردی در مکان‌های عمومی شهرهای کُردستان حاضر شوند.
این شهروند سال ۹۷ (۲۰۱۹) نیز پس از آنکه از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب سقز به اتهام ”تبلیغ علیه نظام“ و ” حمایت از همه پرسی استقلال حکومت اقلیم کُردستان" به یک سال حبس محلوم شده بود، به زندان رفته بود.