1 دقیقه خواندن
10 Aug
10Aug

بازداشت و احضار گسترده شهروندان كُرد در نقده

روز یک‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ (۸ آگوست ۲۰۲۱)، نیروهای امنیتی در شهرستان نقده دست‌کم سه شهروند کُرد را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند. تاکنون هویت دو نفر از بازداشتی‌ها نام‌های “یونس قادری” و “هادی پرگل” برای هه‌نگاو احراز شده است. همچنین بیش از ۵۰ شهروند کُرد توسط نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.
بر اساس تحقیقات روز شنبه یک شهروند ۳۵ ساله اهل اشنویه با هویت “فردین ابراهیمی” که به منظور تعمیر اتومبیل خود به نقده رفته بود پس از مشاهده یک درگیری برای میانجیگری به آنجا رفته بود توسط یک شهروند ترک با قمه به طرز فجیعی به قتل رسیده و همین منجر به اعتراض شدید کُردها و تجمع آنها مقابل کلانتری نقده شده است.
یکی از شاهدان عینی که در این اعتراضات شرکت داشته گفت:” عمده پست‌های اداری و امنیتی شهرستان نقده در اختیار ترک‌ها است و همین نفوذ باعث شده طی ماه‌های اخیر در چندین پرونده مشابه حقوق کُردها را [پایمال] کنند و برای همین اینبار شهروندان کُرد نسبت به این کار اعتراض کرده‌اند”.
گفتنی‌ است که نیروهای امنیتی اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندان کُرد در نقده را به فوریت به خشونت كشانیده و مبادرت به تیراندازی مستقیم به آنان نمودند که در نتیجه تیراندازی نیروهای امنیتی یک شهروند کُرد دیگر با هویت “محمد علیزاده” به قتل رسید و بیش از ۴۰ شهروند نیز در نتیجه شلیک این نیروها زخمی شده‌اند.
به گفته یکی از زخمی‌ها نیروهای امنیتی با سلاح ساچمه‌ای به سوی ما تیراندازی کرده‌اند و من دیگر شهروندانی که زخمی شده‌ایم از ترس اینکه بازداشت نشویم در خانه‌های خود مورد مداوا قرار گرفته‌ایم و نتوانسته‌ایم به مراکز درمانی مراجعه کنیم".
شماری از شهروندان ترک نقده پس از اعتراض کُردها با حمایت نیروهای نظامی و امنیتی به محله‌هایی که کُردها در آنجا ساکن هستند هجوم برده و اقدام به تخریب مغازه‌ها و شکستن و درب و پنجره‌ منازل آنان کرده‌اند. در ویدیوهای دریافتی به صورت مشهود دیده می‌شود که نیروهای امنیتی و نظامی نه تنها از تخریب و حمله به این محله‌ها جلوگیری نمی‌کنند بلکه در بخش‌های خود عامدانه به تخریب اموال مردم می‌پردازند.