1 دقیقه خواندن
01 Feb
01Feb

بازداشت شش شهروند دیگر در کُردستاندر ادامه موج بازداشت شهروندان کُرد، دستكم شش شهروند دیگر در شهرهای سنندج، پاوه، دیواندره و اشنویه توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شدند.
برپایه گزارش رسیده ، روز یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ (۳۱ ژانویه ۲۰۲۱)، نیروهای امنیتی در شهر سنندج یک روزنامه‌نگار را با هویت ”محمود محمودی“ بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.
به گفته یک منبع مطلع، محمود محمودی از نویسندگان هفته‌نامه ”آگرین روژ“ بوده و طی روزهای گذشته با انتشار نامه‌ای همراه با دیگر فعالین مدنی کُرد، از بازداشت گسترده شهروندان کُرد ابراز نگرانی و خواهان آزادی فوری آنها شده بودند.
شامگاه همان روز نیروهای امنیتی در شهرستان اشنویه به منزل یک شهروند با هویت ”عزیز قادر‌تاج“ هجوم و اقدام به بازداشت وی کرده‌اند. عزیز قادرتاج معلم آموزش و پرورش بوده و در مدرسه ابتدایی روستای نزریوه مشغول تدریس بوده است.
روز شنبه نیز نیروهای امنیتی در روستای ”بانه‌وره“ از توابع شهرستان پاوه در استان کرمانشاه نیز سه جوان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.
هویت این سه شهروند را بهمن فتاحی، عابد فتحی و مالک کریمی عنوان کرده است.
روز جمعه ۱۰ بهمن (۲۹ ژانویه) نیز یک شهروند اهل دیواندره با هویت ”ادریس ویسی“ روسط نهادهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
تا زمان تنظیم این خبر، دلیل بازداشت و یا اتهامات وارده علیه این شش شهروند و همچنین محل نگهداری آنها نامعلوم است.
با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی سه هفته گذشته دست‌کم ۹۵ شهروند کُرد توسط نهادهای امنیتی ایران بازداشت شده‌اند.