1 دقیقه خواندن
23 Mar
23Mar

بازداشت بیش از ۱۰ شهروند به دلیل حضور در مراسم نوروز در کُردستانطی دو روز گذشته بیش از ده شهروند در شهرهای مریوان، سنندج و سقز به دلیل شرکت در مراسم ویژه نوروز در این شهرها توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند.
شامگاه دوشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۰ (۲۲ مارس ۲۰۲۱)، نیروهای امنیتی در مریوان به روستای “نی” هجوم برده و ل شکستن در و پنجره منزل چند شهروند و ورود غیر قانونی اقدام به تفتیش منازل شهروندان کرده‌اند.
در روستای “نی” همچنین چندین شهروند بازداشت شده‌اند، اما تاکنون هویت سە نفر از بازداشت شدگان به نام‌های “سلمان افرا” زندانی سیاسی سابق و "سیوان پرتو" احراز شده است.
به گفته یک منبع مطلع، این دو شهروند به اتهام شرکت در مراسم نوروز بازداشت شده‌اند و احتمال بازداشت‌های گسترده دیگری نیز وجود دارد.
یکی از اهالی “نی” در این رابطه به هه‌نگاو اعلام کرد که روز سه‌شنبه چندین شهروند اهل این روستا به نهادهای امنیتی مریوان احضار و از آنها خواسته‌اند که فرزندانشان را تحویل نهادهای امنیتی بدهد.
همچنین روز یکشنبه و هم‌زمان با اولین روز نوروز، یک شهروند اهل سنندج با هویت ‘سروک ابولقاسمی” به همین اتهام بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
از سوی دیگر، گزارشات رسیده از سقز حاکی از این می‌باشد که دست‌کم ۹ نفر از شهروندانی که در مراسم نوروز روستای “ قلعه کهنه” توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند. تا زمان تنظیم این خبر هویت بازداشت شدگان برای هه‌نگاو احراز نشده است.
نیازمند تصریح است کلیه بازداشتها بدون هر گونه مبانی قانونی و بنابر تشخیص نهادهای امنیتی صورت پذیرفته است.