1 دقیقه خواندن
05 May
05May

از سر گیری حملات نظامی داعش در عراق


شدت‌گیری حملات نظامی داعش در مناطق مختلفی از عراق، نگرانی‌ها از بالا گرفتن دوباره آتش بحران در این کشور را افزایش داده است.


با ادامه بی‌ثباتی‌های سیاسی در عراق و عدم تشکیل دولت، تنش‌ها به حوزه نظامی در عراق تسری یافته است. در هفته‌های اخیر گروه داعش با انجام حملات پراکنده در استان صلاح‌الدین در شمال عراق تعدادی از نیروهای حشد شعبی (شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران) را به قتل رساندند.


با ادامه تنش‌ها و افزایش حملات داعش، شماری از نمایندگان و سیاستمداران استان صلاح‌الدین همچنین برخی از استان‌های شمالی و غربی عراق، خواستار اخراج نیروهای حشد شعبی از شهرهایی شدند که اهل سنت در آنجا حضور دارند. این گروه همچنین از دولت مرکزی عراق خواستند برای تضمین امنیت این مناطق از نیروهای آمریکایی استفاده شود.


این در حالی است که دسته‌ای دیگر از سیاستمداران عراقی، آمریکا را به حمایت از گروه داعش و قدرت‌گیری دوباره این گروه در عراق متهم می‌کنند.در همین راستا گروه حشد شعبی از روز گذشته یعنی دوشنبه ۴ مه طی عملیاتی در استان انبار عراق، گروهی از ستیزه‌جویان داعش را از پای در آورد و چندین نفر را نیز دستگیر کرد. در بیانیه منتشر شده از سوی این گروه، کشته شدن سه فرمانده اصلی عملیاتی داعش در این منطقه تایید شده است.


احمد نصرالله، جانشین فرماندهی عملیات نیروهای حشد شعبی در استان انبار عراق روز سه‌شنبه از پایان یافتن عملیات «شیران صحرا» خبر داد و گفت: «با انجام این عملیات چندین منطقه در غرب استان انبار از حضور نیروهای تروریستی داعشی پاکسازی شد.»


در همین راستا قاسم المعموری یکی از فرماندهان گروه حشد شعبی، آمریکا را متهم کرد که با ستیزه‌جویان داعش همکاری و همراهی دارد.


این در حالیست که حملات پراکنده داعش در مناطق مختلف عراق همچنان ادامه دارد و بیم احیای دوبارۀ این گروه در میان افکار عمومی عراق پررنگ‌تر از هر زمان دیگری است. روز گذشته منابع خبری از کشته و مجروح شدن شماری از نیروهای امنیتی و حشد شعبی عراق طی درگیری با عناصر داعش در بخش‌های مختلفی از عراق همچون سامرا، صلاح‌الدین دیالی و بغداد خبر دادند.


شبکه المیادین گزارش می‌دهد روز دوشنبه ۴ مه، عوامل داعش به چندین پایگاه حشد شعبی در شمال سامرا حمله کرده و چند نفر از نیروهای آن را به قتل رساندند.